Smart sensor

Zadajemy sobie często pytanie, czy i jak można elementy inteligentnego domu wykorzystać w mieszkaniu. Czy jest sens zainteresować się tematem kiedy mieszkamy w mieszkaniu? Bo nazwa może być nieco myląca, sugerując że chodzi tylko o domy. A powszechne przekonanie brzmi, że elementy inteligentnego zarządzania budynkiem trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu, uwzględnić instalacje, miejsce na serwerownie i kable.

To przekonanie mija się z prawdą, a my wręcz zachęcamy do tego, aby wypróbować system w mieszkaniu, zobaczyć jakie elementy będą nam pasować, jak ze sobą współdziałają i móc potem wybudować wymarzony dom będąc już wyposażonym w tą wiedzę. Pozwoli to uniknąć wielu błędów, popełnianych przez początkujących inwestorów, którym wydaje się że pewne rozwiązania są ciekawe, ale potem okazują się w danym przypadku nieprzydatne. I pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów instalacji i modułów samotnie mieszkających w ścianach i puszkach, bez celu i powodu do działania.

System bezprzewodowy?

Dlatego właśnie bardzo ciekawym i dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu bezprzewodowego i skonfigurowanie go w mieszkaniu, nawet wynajmowanym, aby zapoznać się z modułami, stworzyć samodzielnie sceny pod kierunkiem doświadczonego instalatora, a potem zająć się ich samodzielnym rozbudowywaniem i modyfikacją zgodnie z rytmem życia i zwyczajami domowników.

System bezprzewodowy ma kilka wad, ale pozytywne cechy przeważają i czynią go bardzo ciekawym rozwiązaniem tymczasowym. A w większości przypadków także docelowym, bo kiedy elementy systemu są ze sobą dobrze spięte i skonfigurowane, nie trzeba nic zmieniać.

Znane i powszechnie wymieniane niedogodności systemu bezprzewodowego to głównie właśnie bezprzewodowość – komunikacja radiowa bywa czasem zawodna, co może przekładać się na problemy z włączeniem czy wyłączeniem urządzenia. Natomiast z doświadczenia wiemy, że systemy te są coraz doskonalsze i takie niedogodności nie pojawiają się już zbyt często, jeśli system jest dobrze skonfigurowany, wykorzystując asocjacje, odpowiednio stworzone sceny i scenariusze działania.

Dodatkowo, dzięki temu że system do komunikacji korzysta z uznanego na świecie i certyfikowanego standardu Z-Wave, możliwe jest dołączanie do niego także modułów innych producentów, które będą korzystać z centralki i zaprogramowanych scen na równi z elementami producenta.

Zasilanie systemu – baterie czy kable?

Drugim często wymienianym problemem systemów bezprzewodowych jest “gonienie z wiaderkiem baterii”, gdyż wiele elementów systemu jest zasilane bateryjnie. Prawda, że baterie się zużywają, trzeba je wymieniać. Natomiast nowoczesne układy skonstruowane są w taki sposób, aby zużywać jak najmniej energii, więc odpowiednie ich skonfigurowanie pozwala na wiele miesięcy ciągłej pracy. Niektóre układy mogą pracować na jednej baterii nawet ponad rok. A niektóre nowe moduły, jak np. Fibaro Heat Controller, czyli głowica kaloryfera, wyposażone są w pojemny akumulator, który można doładować na przykład przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i cieszyć się komfortem przez wiele miesięcy.

System monitoruje poziom baterii urządzeń, pokazując ich stan na panelu, więc można sprawdzić która bateria jest do wymiany. Instalator może też skonfigurować powiadomienia o niskim stanie baterii, które użytkownik otrzyma na maila zanim czujka czy zamek w drzwiach odmówi posłuszeństwa. Dobrze skonfigurowany system pozwala na ustawienie indywidualnych i dobrze opisanych powiadomień, więc nie trzeba zastanawiać się które z urządzeń prosi o wymianę baterii.

System otwarty czy zamknięty na rozbudowę

Dobrze jest przy tym wybrać system, który jest otwarty, posiada możliwość integracji z zewnętrznymi systemami poprzez moduł “plug-inów”, oraz który posiada tak zwane API, czyli interfejs programistyczny do współpracy z innymi modułami.

A co jeśli stwierdzę że to bez sensu?

Najważniejsze w przypadku systemu bezprzewodowego wydaje nam się to, że jeśli taki system w domu się nie sprawdzi, to zawsze można go wystawić na portalu aukcyjnym czy ogłoszeniowym i sprzedać. Jeśli zainwestowaliśmy w znany i popularny system, który do tego wygląda ładnie, to ze sprzedażą nie będzie problemu.

Dlatego właśnie warto wybrać system, który jest popularny i pozwoli na ewentualną zmianę decyzji z niewielką stratą, ale za to z dużym bagażem doświadczeń.

Wypełnij formularz, a z przyjemnością się z tobą skontaktujemy, odpowiemy na pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.