Wielokrotnie słyszymy określenie “inteligentny dom”. Jest to modne i popularne ostatnio, bo przyciąga żądnych nowości i nowoczesności klientów. Tylko pytanie czy dom czy mieszkanie może być inteligentne?

Co w tym inteligentnego?

Tak zwana inteligencja to nic innego niż zaawansowana automatyka, sterowana wieloma mniejszymi i większymi komputerami i procesorami, umieszczonymi w poszczególnych elementach mieszkania, które komunikują się ze sobą i zwykle z centralą która zarządza “inteligencją”.

Inteligencja mieści się w rzeczywistości w odpowiednio skonstruowanych scenach i procesach, które ułatwiają życie i automatyzują codzienne czynności.

Dom nie przewiduje potrzeb użytkownika, nie podejmuje samodzielnie akcji, zatem powiedzenie że jest inteligentny, jest nieco na wyrost. Ale na pewno ułatwia życie i pozwala zapomnieć o czynnościach, które są żmudne i powtarzalne.

Jak mogę to zastosować w domu?

Zaawansowana automatyka umożliwia wykonanie sekwencji czynności o określonym czasie, w przypadku zajścia konkretnych okoliczności, kiedy spełnione są dodatkowe warunki. Czynności te mogą być wykonane przez wiele domowych urządzeń jednocześnie, albo też po określonym czasie.

Na przykład można tak skonfigurować system, aby po wejściu do domu i przełączeniu przełącznika rozbroił czujki alarmowe, włączył światła w korytarzu, zapalił światło w salonie, podkręcił ogrzewanie, włączył radio na określoną głośność, a po chwili zamknął zamek. I jeszcze włączył ekspres, aby przygotować kawę.

Można też zaprogramować system, aby na godzinę przed pobudką podkręcił kaloryfery, na kilka minut przed rozpoczęciem budzenia zasymulował świt włączając i rozjaśniając stopniowo lampę przy łóżku, zmieniając kolory odwzorowując naturalne światło poranka, a potem cicho włączył muzykę lub odgłosy przyrody, delikatnie i przyjemnie budząc domowników.

Czy sobie poradzę z utrzymaniem systemu?

Taki system może być w prosty sposób wdrożony w domu czy mieszkaniu. Nie jest wymagana zaawansowana wiedza aby go utrzymać, ale poprawne skonfigurowanie i krótkie szkolenie gwarantuje zadowolenie z instalacji. Dodatkowo instalator jest zawsze gotowy aby pomóc skonfigurować dodatkowe elementy czy rozwiązać problemy które mogą się pojawiać w czasie użytkowania systemu.

Dlatego można powiedzieć, że określenie “dom inteligetny” jest stworzone może nieco na wyrost, ale pozwala wykorzystać inteligencję użytkowników na o wiele ciekawsze zadania niż pamiętanie o codziennych czynnościach.

Wypełnij formularz, a z przyjemnością się z tobą skontaktujemy, odpowiemy na pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.