Idea inteligentnego domu to nie tylko zabawki dla dużych dzieci, nie tylko zmieniające automatycznie kolor światła, czy sterowanie smartfonem. To też coraz więcej ciekawych i przydatnych rozwiązań wspomagających bezpieczeństwo mieszkańców i majątku.
Czy kiedyś zdarzyło ci się martwić zaraz po wyjeździe z domu, czy zamknięte są wszystkie okna, czy zakręciliście wodę, albo gaz? Czy z niepokojem wracaliście z wakacji bo nikt nie pamiętał czy nie zostało włączone żelazko?
Życie pisze wiele różnych niespodziewanych scenariuszy. Ale nowoczesne technologie mogą nas wspierać w tym, żeby najgorsze z nich nie miały szans się ziścić. Wszystko to musi być tylko odpowiednio wyposażone w adekwatne urządzenia sterujące i dobrze oprogramowane.
Dobrze ustawione i skonfigurowane czujniki i sterowniki mogą nam bardzo pomagać w stworzeniu bezpiecznego otoczenia. W samochodzie chronią nas systemy poduszek powietrznych, czujników monitorujących systemy, otoczenie a nawet pasażerów. Nowe generacje samochodów będą wyposażone już niedługo w systemy monitorujące nastrój kierowcy, aby dostosować systemy samochodu do jego poziomu uwagi i koncentracji. Systemy monitorujące silnik i podzespoły wspierają w przewidywaniu potencjalnych awarii i zabezpieczają przed wystąpieniem poważniejszego uszkodzenia. Samochody są obecnie droższe w zakupie, ale o ile bardziej bezpieczne i oszczędne w późniejszej eksploatacji. No i ile mniej nerwów kosztuje podróż, jeśli wiemy że jedziemy bezpiecznym i sprawnym pojazdem, który nie stanie kilkaset kilometrów od domu z powodu zerwanego paska klinowego czy zatartego łożyska, lub co gorzej silnika.
Mamy co prawda ubezpieczenia od zalania, spalenia, przepięcia, rozbicia szyby i kradzieży. Ale wszystkie te ubezpieczenia działają po fakcie, a zwykle udowodnienie poziomu strat jest bardzo trudne i nie zwróci się w całości, choćby licząc czas stracony na telefony, pisma, reperację, może nawet na chwilowe mieszkanie w hotelu zamiast w remontowanym po awarii własnym mieszkaniu.
System czujników światła, CO, gazu, dymu, wilgotności, pogody i innych może samodzielnie sterować urządzeniami wykonawczymi, które za nas odetną wodę, gaz, zaalarmują sąsiada czy zamkną albo otworzą żaluzje nawet w czasie naszej nieobecności. Elektroniczne zamki czy sterowniki bram mogą otworzyć drzwi zaufanemu sąsiadowi czy rodzinie aby sprawdzili czy wszystko jest w porządku, albo choćby podlali zapomniane kwiaty. Bo koszt naprawy trawnika i skalniaka wysuszonego przez zamknięty zawór i nieprzewidziane upały też może być wysoki.
Czy wiesz co robią urządzenia elektryczne w twoim domu?
Kiedyś w domach nie było tyle urządzeń elektrycznych co teraz. Było kilka słabych żarówek, czasem piekarnik, telewizor. Teraz ilość urządzeń, które są podłączone do prądu w naszych domach wzrosła znacznie i wraz z tym wzrasta zagrożenie związane z przepięciami i zapaleniem urządzeń. Niejednokrotnie słyszymy doniesienia o samozapaleniu się telefonu. A przecież tyle nowych urządzeń pojawia się w naszych domach, każde z nich jest narażone na przepięcie coraz bardziej, bo mimo restrykcyjnych norm, producentom coraz trudniej przewidzieć wszystkie możliwe zagrożenia i awarie.
Dlatego warto skorzystać z możliwości wyposażenia mieszkania czy biura w urządzenia które monitorują zużycie prądu i zareagują odpowiednio w momencie kiedy wzrośnie ono niepokojąco. Oprócz tego odpowiednie czujniki mogą monitorować nagły wzrost temperatury czy pojawienie się dymu. Kiedyś takie systemy zarezerwowane były tylko dla dużych firm, bo koszt ich instalacji i utrzymania był bardzo wysoki. A obecnie stają się one dostępne dla prawie każdego, kto świadomie myśli o bezpieczeństwie siebie i bliskich.
Ochroń swoją własność przed intruzami
Masz dom, mieszkanie na parterze? Okna nie chronią odpowiednio przed włamaniem. Ale jeśli zostaną wyposażone w sterowane żaluzje czy rolety na zewnątrz czy od środka, ryzyko włamania znacznie maleje. Żaluzje mogą się zamknąć automatycznie po wykryciu ruchu i albo zabezpieczą przed wizytą intruza, albo utrudnią mu ucieczkę z łupem. A czujniki ruchu i otwarcia drzwi i okien sprzężone z alarmem powiadomią ciebie lub firmę ochroniarską.
Brama wjazdowa może być otwierana kiedy mieszkańcy zbliżają się do posesji i zamykać się automatycznie kiedy opuszczają budynek. Niezależnie od tego czy jesteś to ty, czy też zaprzyjaźniony sąsiad albo rodzina. Natomiast intruzom utrudnią wtargnięcie. A dodatkowo możesz skontrolować stan bram, drzwi wejściowych i okien zdalnie, a nawet zamknąć drzwi, żaluzje, czy okna dachowe nawet jeśli zapomnieliście o tym przed wyjazdem.
Inteligentny zamek w drzwiach powiadomi cię kiedy ktoś otwiera lub zamyka drzwi. Będziesz wiedzieć kto otworzył, czy jest to pomoc domowa, rodzic czy dziecko. A w razie potrzeby, kiedy na przykład pęknie rura kiedy jesteście poza domem, możesz wysłać jednorazowy klucz sąsiadowi, aby wszedł do domu i zamknął zawór.
Nie martw się ryzykiem zalania mieszkania
Ale dom można wyposażyć także w sterowane zdalnie zawory wody i gazu. Dzięki nim można wysłać polecenie automatycznego zakręcenia wody, albo czujnik zalania może samodzielnie zareagować i zakręcić zawór kiedy w łazience, kuchni czy piwnicy zacznie zbierać się woda czy zacznie ulatniać się gaz.
Zobacz co się dzieje w domu kiedy cię nie ma
Jeszcze niedawno systemy monitoringu wizyjnego były drogie i działały samodzielnie. Ale obecnie możemy wyposażyć mieszkanie w niedrogie kamery, które zostaną zintegrowane z systemem, dzięki czemu dostaniesz powiadomienie na email z obrazem z kamery w przedpokoju jeśli uaktywni się czujnik ruchu i będziesz mógł od razu sprawdzić czy czujkę aktywował rozrabiający wyjątkowo pies, czy też ktoś wszedł niespodziewanie do domu. A wszystko możesz zobaczyć w aplikacji na telefonie i zareagować odpowiednio do okoliczności.
Kamery i czujniki mogą być też zainstalowane na zewnątrz, więc dostaniesz sygnał kiedy ktoś wjedzie na posesję, i od razu zorientujesz się czy jest to samochód dostawcy, niezapowiedziana wizyta rodziny czy też ktoś nieznajomy.
Monitorowanie otoczenia domu
Elementy systemu automatyki domowej mogą być zainstalowane także na zewnątrz. Czujniki ruchu, światła i wilgotności będą ciągle monitorowały warunki wokół domu. A dzięki temu że są połączone z systemem, będą stale wysyłać powiadomienia do centrali, która odpowiednio zareaguje na otrzymane sygnały. Może zapalić światło dookoła domu, aby intruzi nie czuli się bezkarnie, albo choćby po to żeby goście nie musieli iść do drzwi w ciemnościach. Kamera może wysłać obraz gości, więc od razu zorientujesz się kto się zbliża. A przy okazji zaoszczędzisz na prądzie, gdyż światła nigdy nie będą paliły się bez potrzeby, zapalając się tylko kiedy jest ciemno i w okolicy pojawiają się ludzie. Natomiast nie zareagują na biegającego psa, aby niepotrzebnie nie alarmować mieszkańców.
Czujniki światła i wilgotności sprzężone z harmonogramem i prognozą pogody uruchomią podlewanie ogrodu tylko kiedy trzeba. Nie włączą się niepotrzebnie w czasie deszczu. Mogą też przerwać podlewanie kiedy ktoś zbliży się do domu, aby goście nie trafili na przyjęcie z zamokniętymi prezentami.
Obcy nie muszą wiedzieć że nikogo nie ma w domu
Nawet najlepiej zabezpieczony dom jest bardziej narażony na włamanie jeśli mieszkańców nie ma w środku. Często domy są obserwowane i kiedy dłużej nie ma mieszkańców, przestępcy mogą skusić się na nasze mienie. Dlatego system automatyki domowej może symulować obecność mieszkańców, zapalając i gasząc światła, otwierając i zamykając żaluzje, albo w inny sposób symulując obecność domowników. Przy okazji oszczędzamy energię, nie pozostawiając zapalonego “światła w przedpokoju”.
Co zrobić dla zwiększenia swojego spokoju i bezpieczeństwa?
Dlatego warto zainwestować w dobrze skonfigurowany system inteligentnego domu, który będzie monitorował temperaturę i stan powietrza, będzie sprawdzał czy pod kuchennymi szafkami czy pralką nie zaczyna zbierać się niewidoczna woda, który za nas sprawdzi okna i drzwi, albo zdalnie wyłączy urządzenia elektryczne. I to wszystko może być zainstalowane zarówno w domu jak i w mieszkaniu. Tak jak w przypadku nowego samochodu inwestycja wydaje się początkowo spora, ale zaczyna się zwracać już po pierwszym spokojnym wyjściu do kina czy teatru, kiedy wiemy że nasze mieszkanie czy dom są bezpieczne.
Przygotowujemy systemy modułowe, które bez problemu można rozbudowywać, jeśli odkryjemy nowe potrzeby albo pojawią się nowe urządzenia. Kompleksowy i dobry projekt systemu zajmuje sporo czasu, wymaga zaangażowania inwestora, ale dopiero wtedy zaczyna się on zwracać i jest zaprojektowany pod indywidualne potrzeby. Czyli odchodzimy tu od analogii nowego samochodu, o którym musimy zadecydować w pełni w czasie wizyty w salonie i składania zamówienia, bo potem już niewiele można zmienić, oprócz drobnych elementów jak opony, dywaniki, a ewentualne nawet tak proste modyfikacje jak wymiana radia na lepsze nie wchodzi zwykle w grę, bo koszt wymiany jest zbyt duży. Nie mówimy tu już nawet o silniku, bo tego nie da się wymienić w samochodzie w prosty sposób. A przy dobrze zaprojektowanym systemie inteligentnego domu możemy zawsze wymienić centralkę na posiadającą więcej funkcji i bardziej przydatną w nowych okolicznościach.
Zapraszamy do kontaktu, opowiemy więcej o możliwych rozwiązaniach, pomożemy w doborze najlepszych, skonfigurujemy i udostępnimy do samodzielnych modyfikacji. Pomożemy też przy zmianach i optymalizacji.