bezpieczny domek letni
Domek letni

Wakacje w połowie. Wielu z nas wyjeżdża na wakacje do swoich letnich domków. Czy to nad jeziorem, czy w górach, czy choćby na działce. To jeden z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu, gdzie rzeczywiście czujemy się wolni, bo nie trzeba chodzić na obiady na stołówce, zwiedzać muzeów, a można spędzać czas po swojemu i na swoim. Ale jak zapewnić bezpieczeństwo kiedy wakacje się skończą i wyjedziemy z naszej letniej czy weekendowej posiadłości? Chcesz żeby twój domek letni był bezpieczny?

Możemy w prosty sposób zabezpieczyć domek letni przed zagrożeniami. Można go na przykład ubezpieczyć. No ale ubezpieczenie umożliwia zwrot kosztów ewentualnego remontu po awarii. Ale nie zwraca straconego czasu, nerwów, braku miejsca na wakacje, gdy domek będzie w jakiś sposób uszkodzony i niezdatny do eksploatacji. Tu z pomocą też może przyjść nowa technologia. Gdzieś nawet czytałem, że w Skandynawii aby ubezpieczyć dom, trzeba go wyposażyć nie tylko w odpowiednie zamki, ale także w zabezpieczenia przed zalaniem czy pożarem. A zatem co możemy zaproponować?

bezpieczny domek letni
Schemat poglądowy elementów systemu domku inteligentnego

Zabezpieczenie przed zalaniem

Kiedy jesteśmy w domu cały czas, zwykle możemy łatwo zidentyfikować wyciek wody. Pod warunkiem że widać go i bywamy często w pomieszczeniu, w którym się pojawił. Ale w domku letnim zwykle spędzamy czas tylko w wakacje, a potem zakręcamy zawory, wyłączamy prąd i wyjeżdżamy. A co jeśli w czasie mrozów pęknie rura przed zaworem? Albo zapomnimy zakręcić zawór przy wyjeździe?

Różne rzeczy mogą się zdarzyć, kiedy nas nie ma. Dlatego warto zrobić tak, aby dom sam dbał o siebie w czasie naszej nieobecności. Pomoże w tym bezprzewodowy czujnik zalania, który możemy umieścić tuż przy zaworach. Tak aby wykrył zalanie gdy tylko pierwsze krople wody pojawią się na podłodze. Bez kabli, bez dodatkowego zasilania, czujnik będzie sygnalizował przez całą zimę, wysyłając sygnał do centralki i do zaworu wody. Bo przy okazji warto zainstalować też zawór odcinający wodę. Przyda się gdybyśmy zapomnieli zakręcić przed wyjazdem. Dzięki temu że zawór będzie podłączony do centrali, to nie tylko zamknie wodę w razie wycieku, ale też będziemy mogli ją zakręcić zdalnie, aby nie marnować niepotrzebnie wody przez kapiące krany.

Dodatkowo czujnik ostrzeże nas kiedy temperatura w piwnicy niebezpiecznie zbliży się do zera i zacznie grozić przemarzaniem.

Zabezpieczenie przed wyciekiem gazu

W niektórych domach, szczególnie na wsi i w górach, korzystamy z gazu. Czy to z gazu z butli, czy gazu ziemnego. Można rozważyć zainstalowanie czujnika gazu, który zasygnalizuje pojawienie się gazu czy to w kuchni czy w kotłowni. Jednocześnie zaalarmuje nie tylko za pomocą syreny w pomieszczeniu, ale da też znać za pomocą SMS, maila czy powiadomienia na telefonie.

Zabezpieczenie przed pożarem

W opuszczonym przez klika miesięcy domku, często drewnianym, niezbyt dobrze wentylowanym, pożar może się łatwo rozprzestrzenić i poczynić bardzo duże zniszczenia. Odpowiednio zainstalowany bezprzewodowy czujnik dymu zasygnalizuje pożar kiedy tylko zacznie się tlić. Takie zabezpieczenie jest przydatne nie tylko w czasie kiedy nas nie ma, ale szczególnie wtedy, gdy korzystamy z wakacyjnego wypoczynku. Często wtedy robimy grilla, palimy wieczorami nastrojowe świece, czy grzejemy kominkiem. Czujnik dymu zapewni nam spokojną zimę, ale też bezpieczne noce w naszym letnim domku. Dodatkowy pomiar temperatury zostanie przesłany do nas, lub zobaczymy wzrost temperatury poprzez aplikację.

Zabezpieczenie przed włamywaczami czy szkodnikami

bezpieczny domek letni

Po wakacjach nasza posiadłość może być atrakcyjna dla różnego rodzaju szkodników. Szczury, norki, czy amatorzy cudzej własności? A może nawet zabłąkany niedźwiedź w Bieszczadach, szukający pożywienia? Wszyscy oni mogą chcieć się dostać do naszego domku w różnych celach. Dlatego możliwość podejrzenia co spowodowało ruch może nas uchronić przed skutkami działalności szkodników.

Monitorowanie otoczenia i wnętrza

Na zewnątrz możemy zainstalować kamerę, która powiadomi nas gdy ktoś wejdzie na posesję. Kamera musi posiadać połączenie z Internetem, aby wysłać informację natychmiast kiedy wykryje ruch. W tym celu możemy zastosować kamerę z własną kartą SIM, obsługującą połączenia 3G. A jeśli nie mamy dostępu do zasilania, możemy zastosować kamerę z akumulatorem i panelem solarnym. Kamera taka zapewni sobie sama niezależność od zasilania i własny dostęp do sieci.

Monitorowanie wewnątrz

Centralka z kamerką, podłączona do czujników ruchu da znać kiedy zanotuje jakiś ruch w domu. Wyśle powiadomienia na email albo telefon, włączy syrenę aby spłoszyć szkodnika. I może też zawiadomić sąsiadów, żeby przyszli sprawdzić co się zdarzyło. A my zaoszczędzimy wiele kilometrów podróży przez śnieg.

Dodatkowe funkcje czujnika mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Na bieżąco możemy monitorować temperaturę, dzięki czemu uchronimy dom przed przemarzaniem. A nawet możemy zdalnie włączyć ogrzewanie, jeśli rozbudujemy system. Czujnik wstrząsów zasygnalizuje podejrzane drgania. Czy to włamywacz uderzający w okiennicę, czy trzęsienie ziemi, czy sąsiad korzystający z naszej nieobecności, aby koparką przesunąć granicę, o wszystkim będziemy wiedzieć natychmiast. Możemy też skorzystać z czujnika światła, aby zapalić oświetlenie w domu, które będzie symulowało obecność mieszkańców.

Możemy też zainstalować czujniki otwarcia okien i drzwi. Bo wiemy przecież że kiedy nas nie ma, wszystkie drzwi i okna powinny być zamknięte. Mając czujniki w oknach i drzwiach nie tylko dostaniemy powiadomienie kiedy je ktoś otworzy. Ale możemy sobie nawet zdalnie sprawdzić czy na pewno wszystko zamknęliśmy. Nawet jeśli już wyjechaliśmy i zaczyna się w samochodzie standardowa dyskusja, kto wychodził ostatni i kto zamykał okna i drzwi.

Bezpieczny domek letni musi mieć centrum zarządzania – centralka

Wszystkie czujniki w domku letnim mogą sobie żyć swoim życiem, ale nie przydadzą się do niczego, jeśli będą zamknięte i będą sygnalizować tylko w opuszczonym budynku. Dlatego właśnie pomaga nam tu technologia. Odpowiednio dobrana centralka domu inteligentnego pozwoli na spięcie ze sobą czujników i skonfigurowanie odpowiednich powiadomień. Ponieważ nie potrzebujemy tu bardzo zaawansowanych scen, a tylko sygnalizacji, więc świetnie sprawdzi się centralka ze zintegrowaną kamerą. Bo zapewni dwa w jednym w niewysokiej cenie. Nie musimy kupować dodatkowej kamery, a centralkę można skonfigurować do obsługi wszystkich bezprzewodowych czujników i scen.

Dostęp do internetu

No i najważniejsze, aby działały powiadomienia, to centrala musi być podłączona do Internetu. A ponieważ mamy takie piękne czasy, że bezprzewodowy internet jest dostępny prawie wszędzie, nawet w największej głuszy, więc wystarczy zastosować niewielki modem LTE wraz z kartą prepaid, aby korzystać z możliwości wysyłania powiadomień przez sieć. Odpowiednio skonfigurowana centrala poradzi sobie z tym jeśli tylko zapewnimy jej dostęp do sieci. A z modemu możemy też korzystać w czasie kiedy wypoczywamy na wakacjach, doładowując odpowiednio konto w ramach potrzeb. Odpowiedni modem możemy dobrać z szerokiej oferty operatorów i sklepów w trakcie instalacji, ponieważ oferty się bardzo często zmieniają.

Jeśli zależy nam tylko na kamerze, to warto wybrać kamerę z własną kartą SIM. Kamera taka działa niezależnie od innych urządzeń, jeśli tylko znajduje się w zasięgu sieci któregoś z operatorów GSM.

Zasilanie

Aby system działał, potrzebne jest zasilanie. Dlatego właśnie warto rozważyć zakup bezprzewodowych czujników, które nie będą wymagały kładzenia dodatkowych kabli. Natomiast sama centrala już będzie potrzebowała stałego zasilania. Tu proponuję zastosować niewielki UPS czyli zasilacz awaryjny, który podtrzyma centralę i modem w razie wyłączenia prądu. A ponieważ te urządzenia nie pobierają za dużo energii, więc mogą być podłączone do sieci zasilającej przez cały sezon. Bo dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo i spokojne zimowe wieczory w domu.

Co prawda na razie fotowoltaika jest jeszcze dosyć droga, ale pewno niedługo ceny zestawów spadną na tyle, że będzie można pomyśleć o instalacji systemu także w domku letnim i produkowaniu energii na własne potrzeby, a także dla innych konsumentów. Pewno niedługo pojawi się u nas więcej informacji na ten temat.

Wakacje pod namiotem
Wakacje pod namiotem

Odpowiedni zestaw możemy dobrać i skonfigurować zależnie od potrzeb i rozkładu pomieszczeń. Najlepiej skontaktować się w sprawie szczegółowej analizy i wyceny. A już niedługo w ofercie pojawią się gotowe, wstępnie skonfigurowane zestawy do samodzielnej instalacji.

5/5 - (1 vote)