Fibaro CO sensor czujnik czadu z boku

W zimie co rusz słyszymy o zatruciach tlenkiem węgla, czyli czadem, inaczej CO. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, bo nie widać go, nie czuć, może się pojawić w każdym momencie gdy korzystamy z otwartych źródeł ognia, takich jak piecyki gazowe, kominki, palniki gazowe i inne. W niewielkich ilościach poprawnie zrobiona wentylacja w mieszkaniu radzi sobie z nim bez problemu.

Ale zdarza się że zatkamy kratkę wentylacyjną przy dużych mrozach, bo zaczyna z niej wiać zimne powietrze. Czasem wentylacja sama się zablokuje, albo awaria wentylatorów spowoduje że działa w drugą stronę, czyli zamiast wyciągać z mieszkania nieświeże powietrze, wdmuchuje nam do mieszkania powietrze z zewnątrz. Powoduje to śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców, którzy nie są świadomi tego że w domu zbiera się czad. Także rozpoczynający się pożar zaczyna wykorzystywać tlen z pomieszczenia, dlatego przy niepełnym przewietrzaniu i nieskutecznej wentylacji zaczyna powstawać tlenek węgla.

Skąd się bierze tlenek węgla?

Tlenek węgla czyli czad powstaje przy niepełnym spalaniu, kiedy źródło ognia nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, aby zamienić paliwo na dwutlenek węgla. Wielkim niebezpieczeństwem jest tu fakt że jeśli brakuje tlenu do prawidłowego spalania, to stężenie tlenku węgla rośnie coraz bardziej z upływem czasu, bo spalanie jest coraz gorsze. W pewnym momencie proces ten zaczyna narastać lawinowo, produkując coraz większe ilości zabójczego czadu.

Bezbarwny i bezwonny tlenek węgla zaczyna się zbierać w pomieszczeniu bez żadnego sygnału, dlatego jest groźny dla małych dzieci i osób które zasłabły i nie mogą poprawnie zareagować na obniżone samopoczucie. Zgodnie z zaleceniami czujnik należy zamontować na wysokości około 150 cm, aby powiadamiał w czasie kiedy zaczynamy go wdychać.

150 000 pożarów rocznie, kilkadziesiąt osób gnie z powodu zaczadzenia

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Komendy Głównej Straży Pożarnej, co roku kilkadziesiąt osób ginie, a kilka tysięcy jest poszkodowanych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach.
Warto zadbać o to aby nie stać się ofiarą pożaru lub zatrucia tlenkiem węgla

Czad - ilość zdarzeń związanych z tlenkiem węgla w latach

Co zatem wybrać żeby zabezpieczyć siebie i bliskich?

Podstawowe czujniki czadu

Dlatego warto zadbać o siebie i najbliższych, zainstalować czujnik czadu. Może to być samodzielny czujnik, który będzie ostrzegał o wykryciu niebezpiecznej substancji głośnym dźwiękiem. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie, bo można szybko się zorientować w niebezpieczeństwie i choćby otworzyć okno i znaleźć źródło czadu. Taki czujnik kosztuje niewiele, można go dostać w marketach już za kilkadziesiąt złotych. A może uratować życie. Powinien być zamontowany w pomieszczeniach w których znajdują się źródła ognia, takich jak łazienki, kuchnie, kotłownie. W czasie eksploatacji czujnika warto pamiętać o sprawdzaniu stanu baterii i regularnym przeprowadzaniu testu poprzez naciśnięcie przycisku “test”.

Inteligentne czujniki czadu ze zdalnym powiadamianiem

Fibaro CO sensor, inteligentny czujnik czadu i temperatury
Fibaro CO sensor powiadamia o zagrożeniu także przez aplikację

Natomiast warto zainwestować w inteligentny czujnik czadu, który posiada o wiele większe możliwości. Po podłączeniu do centralki i zintegrowaniu z systemem inteligentnego domu na bieżąco monitorowany jest stan czujnika – poziom naładowania baterii, komunikacja z innymi urządzeniami. A co najważniejsze, oprócz standardowego ostrzeżenia dźwiękowego system może wysyłać powiadomienia. Na przykład mailem, SMS, albo powiadomienie push na telefon ze skonfigurowaną aplikacją. Przykładem takiego czujnika jest Fibaro CO sensor, dostępny w naszym sklepie. Pomagamy też instalować i konfigurować system.

Możliwość wysłania powiadomienia o pojawieniu się czadu bardzo ważna dla osób starszych albo małych dzieci, które nie potrafią odpowiednio zareagować na sygnał dźwiękowy, a wręcz mogą być zdezorientowane nietypowym sygnałem.

Dodatkowo centralka może w przypadku alarmu powiadomić sąsiadów i nawet otworzyć drzwi wyposażone w inteligentny zamek aby ułatwić dostęp do pomieszczenia w celu przewietrzenia i udzielenia pierwszej pomocy osoby zatrutej tlenkiem węgla.

W naszej ofercie posiadamy czujniki CO każdego typu, możemy je zainstalować i skonfigurować zależnie od potrzeb i wymagań.

    Wypełnij formularz, a z przyjemnością się z tobą skontaktujemy, odpowiemy na pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.

    Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.

    Podoba ci się mój artykuł? Oceń go