Rotunda po wybuchu gazu – źródło Wikipedia
z Kalendarium polskie 1944-1984, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warsaw, Poland, 1987

Często słyszymy ostatnio o wybuchach gazu. Taki wybuch może zniszczyć cały blok, a nawet kilka w okolicy. Bo gaz jest niebezpieczny, łatwopalny i czasem nawet nie czujemy kiedy zaczyna się ulatniać. W zabezpieczeniu może pomóc czujnik gazu. Na rynku dostępnych jest wiele czujników gazu, ale sygnalizują one jego obecność tylko w pomieszczeniu. Czy jest lepszy sposób aby uchronić się przed ryzykiem wybuchu?

Gaz ziemny, wciąż popularny w starszych domach i kamienicach, jest bardzo wygodny do gotowania czy ogrzewania, jest tańszy niż gotowanie czy ogrzewanie przy użyciu prądu, ale bywa bardzo niebezpieczny. Bo przy pewnym stężeniu w połączeniu z powietrzem pomieszczenie staje się bombą, która może wybuchnąć od najmniejszej iskry. Czasem wystarczy niewielkie zwarcie w instalacji, zapalenie światła albo nawet iskra z naelektryzowanego ubrania aby spowodować wybuch.

A skąd bierze się ulatniający się gaz? Wystarczy niedokręcony kurek, niesprawna wentylacja, czy rozszczelnienie starej rury, aby doszło do nieszczęścia. Jak ostatnio w Bytomiu, gdzie kamienica została doszczętnie zniszczona, kilka osób zginęło, a kilka innych zostało rannych. W tym kobieta, która przechodziła ulicą.

Przykłady historyczne

Sam pamiętam z dzieciństwa wybuch gazu na naszym osiedlu. Niesamowity huk, błysk, a kiedy przybiegliśmy pod dom, w którym nastąpił wybuch, zobaczyliśmy pęknięte ściany, okna wyrzucone na drugą stronę ulicy i przerażonego, biegającego w kółko psa sąsiadów. Na szczęście nikomu się wtedy nic nie stało, bo akurat mieszkańcy wyjechali. A pies, jak miał w zwyczaju, siedział w oknie, czekając na właścicieli. I to go uratowało, bo został wyrzucony wraz z wylatującym oknem. Skończyło się na strachu i wielomiesięcznym remoncie domu, gdyż konstrukcja została naruszona.

Najbardziej chyba spektakularnym był wybuch, który zniszczył warszawską Rotundę przy Pałacu Kultury 15 lutego 1979 roku. Zginęło wtedy 49 osób. A budynek nie posiadał instalacji gazowej. Wystarczyło że pod ziemią biegły rury gazowe, z których jedna pękła od ruchów ziemi i zmian temperatury, gdyż zawór był zbyt mocno dokręcony i pękł. Gaz zaczął zbierać się w pomieszczeniach. A ponieważ było zimno, więc substancja zapachowa, dodawana do gazu, skropliła się i nie czuć było gazu. Potem wystarczyło tylko zapalenie światła aby spowodować tragedię.

Co zrobić aby się uchronić przed gazem? Kupić czujnik gazu

Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu przed wyciekiem gazu. Najlepiej zrobić to przy wykorzystaniu czujnika gazu ziemnego. Proste czujniki dostępne są w sklepach czy marketach budowlanych. W niewielkiej cenie możemy sobie zapewnić zabezpieczenie i powiadomienie sygnałem dźwiękowym, bo czujnik rozpoznaje nawet bezwonny gaz, którego nie wyczują ludzie.

Ale taki prosty czujnik ma kilka wad. Po pierwsze powiadomienie otrzymamy, kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym usłyszymy alarm czujnika. Po drugie osoby, które mają słaby słuch, albo są starsze, mogą się nawet nie domyślić, co oznacza sygnał. A jeśli jeszcze mają osłabiony węch, to mogą nie wyczuć zapachu gazu.

Inteligentny czujnik gazu – powiadomi cię zawsze o niebezpieczeństwie

Inteligentny czujnik gazu

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tu zastosowanie inteligentnego czujnika gazu. Jest on droższy, ale w połączeniu z centralą domu inteligentnego może nie tylko ostrzec nas kiedy jesteśmy poza domem, ale nawet zakręci zawór, aby ograniczyć wyciek.

Inteligentny czujnik gazu łączy się z centralą, wysyłając do niej informacje o wykryciu gazu. A w centrali możemy skonfigurować powiadomienia email, SMS, push, które nas zawiadomią o niebezpieczeństwie. Dodatkowo ostrzeże też sygnałem dźwiękowym i świetlnym.

Jeśli dodatkowo na zaworze gazu zamontujemy zdalnie sterowany sterownik, który zakręci kurek w razie wykrycia niebezpieczeństwa, możemy uchronić się przed bardzo poważnymi skutkami wybuchu. Taka inwestycja uchroni dom, blok czy kamienicę przed zawaleniem, a mieszkańców przed utratą dachu nad głową.

Jeśli dodatkowo zamontujemy w mieszkaniu inteligentny zamek, to choćby zdalnie możemy poprosić sąsiadów o sprawdzenie co może być przyczyną alarmu. Wejdą do mieszkania bez wyważania drzwi, czy to sąsiedzi, czy wezwane służby.

Wszystkie produkty są dostępne w naszym sklepie, oferujemy też konfigurację i instalację.

Podoba ci się mój artykuł? Oceń go