Po latach pracy od 9-17 albo od 6-14 w zatłoczonych biurowcach i dymiących fabrykach zaczynamy wracać do pracy w domu. Z jednej strony ułatwia to nowoczesna technika, z drugiej zaczynamy coraz bardziej zauważać niewygody i nieefektywność pracy w biurze.
Zmienia się styl pracy, ewoluuje do rozliczania za zadania, a nie za obecność. Jak kiedyś – kiedy liczyło się ile snopków zboża żniwiarz zbierze, ile baniek mleka udoi gospodyni, albo ile i jakiej jakości mieczy wyprodukuje płatnerz.
Dlatego poszukujemy ciekawych rozwiązań, które ułatwią pracę w domu, umożliwią kontakt ze światem zewnętrznym, z klientami i współpracownikami i pozwolą na ergonomiczną i komfortową pracę.
Bardzo często jednak nie udaje się w mnogości istniejących rozwiązań znaleźć optymalnego. Albo wiele informacji do nas nie dociera, nie “siedząc w temacie” nie wiemy często o tym że można wykorzystać w domu różne ciekawe rozwiązania, zarezerwowane do tej pory tylko dla wielkich firm.
Jesteśmy uzależnieni od Internetu, który jest obecnie podstawowym medium komunikacyjnym. Dlatego wybór właściwego routera i odpowiednia konfiguracja sieci w domu pozwala na wygodną i bezstresową pracę.
Bardzo ważne jest też światło. W dużych firmach przepisy narzucają na pracodawców zapewnienie odpowiednich warunków oświetleniowych. Natomiast w domu zdarza nam się pracować przy kiepskim świetle, lampce stołowej, czy kuchennej. Kiedyś nie miało to takiego znaczenia, wystarczyło że odpowiednio mocny strumień światła padał na arkusz z rozliczeniami, stanowisko do pracy manualnej czy maszynę do pisania. Obecnie komputery, tablety i telefony wymuszają zmianę nawyków i oświetlenia. Ale obecne oświetlenie LED postępuje krok w krok za wymaganiami i oczekiwaniami, więc przy odpowiedniej wiedzy można dobrać właściwe oświetlenie do typu pracy.
Bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest stanowisko pracy. Kiedyś wystarczyło biurko i wygodny fotel, aby spełnić normy i wymagania. Teraz nasza wiedza i świadomość na temat ergonomii, fizjologii człowieka i komfortu pracy wzrosła znacząco, dzięki temu możemy dobrać stanowisko pracy aby było wygodne i przyjemne. W domu jest to możliwe bardziej niż w dużych firmach, które muszą optymalizować stanowiska pracy dla każdego pracownika, szczególnie mobilnego, więc nie mogą i często nie chcą pozwolić sobie na indywidualizację, która generuje dodatkowe koszty. W domowym biurze jest to i tańsze i łatwiejsze. Można wykorzystać gotowe rozwiązania, zainstalować stół do pracy na stojąco, albo o odpowiedniej do wzrostu wysokości blatu.
Równie ważne jest odpowiednie dobranie monitora, komputera, słuchawek czy nawet ekspresu do kawy i nareszcie zapewnienie tła dźwiękowego. Jest to możliwe przy odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu z wielu biur. Dlatego możemy pomóc i doradzić rozwiązania, które często nie są oczywiste, ale po indywidualnym wywiadzie nasuwają się jako najbardziej optymalne.
Domowe biuro to przyszłość naszego świata. Już teraz 60% powierzchni biurowych stoi pustych przez część czasu, gdyż pracownicy unikają korków, hałasu i rozpraszającej atmosfery w biurze, wybierając pracę w domu kiedy potrzebują skupienia. Firmy optymalizują koszty, tworząc współdzielone biurka, wykorzystywane przez kilka osób w ciągu tygodnia. Nie sprzyja to tak ważnej dla nas potrzebie posiadania swojego miejsca. Dlatego pracownicy głosują nogami i zostają coraz częściej w domu, komunikując się z resztą firmy przez komunikatory, telefon czy przez współdzielone dokumenty.
Domowe biuro jest najważniejsze dla wolnych zawodów, architektów, artystów, pisarzy, bloggerów czy vloggerów. Na podstawie doświadczeń z projektowania miejsc pracy z korporacji i dużych firm możemy podpowiedzieć jak zoptymalizować miejsce pracy i wykorzystać maksymalnie swój kreatywny potencjał. I zwykle nie musi to nieść za sobą dużych kosztów, chyba że chcemy zastosować rozwiązania najwyższej klasy.
Zafascynowany w dzieciństwie przez tatę nowoczesnymi technologiami nigdy nie śledziłem biernie zmian, tylko staram się zawsze być na bieżąco a nawet przewidywać wchodzące na rynek nowości. Elektronik, informatyk, architekt IT, designer, innowator…
Wielbiciel sportu, podróży, artysta, motocyklista, rowerzysta, snowboardzista, biegacz… Uważam że nowoczesne technologie mają nam pomagać w lepszym życiu na lepszym świecie.
Najnowsze komentarze