monitor zużycia energii

Życie kosztuje, wszyscy to wiedzą. Wydajemy sporo pieniędzy na utrzymanie domu, mieszkania czy firmy. Zastanawiamy się jak można zaoszczędzić i czy inwestycja w nowoczesne rozwiązania pomoże nam zmniejszyć miesięczny budżet przeznaczony na wydatki związane z życiem codziennym. W mieszkaniu czy firmie spędzamy wiele czasu, zakładamy że dom czy biuro kupujemy czy wynajmujemy na wiele lat.

Dlatego warto traktować koszty poniesione na modernizację najbliższego otoczenia jako długoterminową inwestycję, która w dłuższym horyzoncie czasowym pozwoli na znaczące oszczędności w wielu obszarach.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego co można zrobić w kierunku poprawy życia, dlatego może ten artykuł naświetli kilka obszarów i pomoże w zrozumieniu co można zrobić dla domu, rodziny, pracowników i siebie.

Chcesz aby koszty utrzymania były jak najniższe

Dobrze zaprojektowany system pozwala na zredukowanie kosztów utrzymania poprzez wiele drobnych, sumujących się oszczędności. Oszczędzając co miesiąc nawet kilka złotych na prądzie, wodzie, gazie, czy cieple możemy zyskać naprawdę wiele w ciągu kilku, czy kilkunastu lat. Zaoszczędzona dziennie złotówka to po dziesięciu latach ponad 3650 złotych, gdy ją tylko wrzucamy do świnki skarbonki, nawet nie licząc siły procentu składanego. A po jego uwzględnieniu, i nawet przy uwzględnieniu inflacji to już prawie 4700 złotych. A przecież myślimy że jeden złoty ma niewielką siłę nabywczą. Zatem oszczędzając na mediach choćby po kilkadziesiąt złotych miesięcznie, po kilkunastu latach moglibyśmy kupić przyzwoite auto dla dorastającego dziecka.

Ogrzewaj mądrze, oszczędzając pieniądze na przyjemności

Nawet niewielkie mieszkanie musimy ogrzewać, nie mówiąc już o domu czy biurze. Kiedy posiadamy większą powierzchnię mieszkalną, wydatki na ogrzewanie w zimie to często spora część budżetu domowego. Stare grzejniki i piece, ogrzewanie pustych pomieszczeń, ciepło uciekające z domu przez nieszczelne czy otwarte okna lub drzwi, wszystko to przyczynia się do sporych strat ciepła. Oprócz tego że warto zainwestować w wydajne ogrzewanie, nowoczesne grzejniki, szczelne okna, to warto też zadbać o to, aby ogrzewanie było optymalne, działało w taki sposób, aby zapewniało komfort, ale też nie potęgowało efektu cieplarnianego, uciekając na zewnątrz i grzejąc otoczenie kiedy wietrzymy pokój.

Inteligentne, sterowane zgodnie ze zwyczajami mieszkańców głowice termostatyczne, czujniki otwartych drzwi i okien, odpowiednio rozmieszczone czujniki temperatury, pozwalają na choćby zdalne zarządzenie ogrzewaniem, albo takie jego zaprogramowanie aby samodzielnie działało jak najbardziej efektywnie. W połączeniu z nowoczesnym ekologicznym piecem i dobrą instalacją pozwala sporo zaoszczędzić. Niektóre źródła podają że oszczędność pochodząca z samego tylko inteligentnego sterowania ogrzewaniem dochodzi nawet do 30%, choć jest to bardzo trudne do zmierzenia i indywidualne, zależne od bardzo wielu czynników.

Dom, który jest często pusty w ciągu dnia, albo biuro, w którym w nocy nie uświadczysz żywej duszy, nie muszą być intensywnie ogrzewane. Można zaprogramować system aby monitorował obecność, działał zgodnie z ustalonym harmonogramem, albo nawet zdalnie zredukować temperaturę po wyjeździe na wakacje czy po wyjściu z biura. W czasie wietrzenia grzejniki nie muszą pracować. Miejsca w których ludzie dużo się ruszają nie muszą być ogrzewane tak intensywnie jak pomieszczenia, w których głównie siedzą. Kiedy jesteśmy na wakacjach, dom nie może być całkiem wychłodzony, bo potem ogrzanie go będzie trudne i kosztowne, ale też nie musi być w nim tak ciepło jak kiedy domownicy są na miejscu.

Kontroluj zużycie prądu, aby nie wydawać niepotrzebnie

Monitorowanie zużycia prądu pozwala zobaczyć, które odbiorniki stanowią największy wkład w nasz rachunek za prąd. Niektóre z nich nie muszą pracować ciągle, albo można rozważyć wymianę na urządzenia bardziej efektywne energetycznie. Ale nie mając podglądu zużycia prądu, często działamy intuicyjnie, czasem nawet nie podejrzewając że mamy w domu jakiś pożeracz prądu. Włączona ciągle wieża audio może zużywać kilkadziesiąt watów. To jakbyśmy mieli starą poczciwą żarówkę włączoną całą dobę, czasem zupełnie bez potrzeby. Wiele urządzeń w czasie czuwania pobiera kilka – kilkanaście watów, co przy kilku takich urządzeniach może zsumować się do ekwiwalentu kolejnej mocnej żarówki. Ale skąd mamy to wiedzieć jeśli nie prowadzimy ciągłych pomiarów zużycia energii?

panel zużycia prądu Fibaro
Analizuj zużycie energii przez urządzenia

Pozwól aby dom sam wyłączał nieużywane urządzenia

Nawet jeśli mamy świadomość tego, że niektóre urządzenia nie muszą pracować w czasie naszej nieobecności, ciągłe myślenie o tym aby przed wyjściem wszystko wyłączyć, jest bardzo uciążliwe. Nikt też nie lubi gonić po całym domu przed wyjściem, aby powyłączać wszystkie odbiorniki, żarówki, światła. A przecież system może to zrobić za nas. Odpowiednio zaprogramowany centralny wyłącznik może przebiec za nas po mieszkaniu czy biurze odpowiednim sygnałem i wyłączyć w naszym imieniu wszystkie urządzenia. Nie będzie nigdy narzekał czy marudził, że trzeba jeszcze wyskoczyć na piętro aby zgasić zapomniane światło w łazience, tylko posłusznie wykona nasze polecenie. A my oprócz prądu zaoszczędzimy także sporo cennego czasu.

Korzystaj z oświetlenia zależnie od potrzeb

Często można zredukować zużycie prądu poprzez dostosowanie intensywności oświetlenia do warunków i potrzeb. Zalany światłem salon jest przyjemny kiedy przyjmujemy gości, ale wieczorem można przyciemnić światła, oszczędzając prąd, a jednocześnie tworząc atmosferę do oglądania filmu czy przygotowania się do snu. A lampy zamiast kilkudziesięciu watów będą zużywać tylko kilka. Przy okazji można zmienić barwę światła na cieplejszą, bardziej zbliżoną do naturalnego zachodu słońca, który naturalnie i pierwotnie kojarzy nam się ze zbliżaniem się pory snu.

Oddaj mieszkaniu sterowanie zaworami wody i gazu i wyłącznikami prądu

Zwykle nawet nie myślimy o tym, że do naszego domu dostarczane są media – woda, gaz, prąd. Z centralnej sieci rozprowadzane są do odbiorników znajdujących się w domu.

Zabezpiecz się przed zalaniem i kontroluj zawory wody

Wiele osób ma zwyczaj zakręcanie zaworu wody przed dłuższym wyjazdem, ale większość z nas o tym nie myśli. A przecież to może być źródło oszczędności i bezpieczeństwa. Bo kapiąca w czasie naszej nieobecności pojedynczymi kroplami woda może zebrać się w całkiem pokaźną ilość, napełniając wannę, albo co gorsza podłogę w kuchni czy łazience. Zwykle też nie myślimy o tym żeby sprawdzać węże doprowadzające wodę do kranów, pralki czy zmywarki. A nie raz słyszymy o awariach związanych z zalaniem wodą z cieknącej pralki, czy zerwanego wężyka pod umywalką. Co prawda w większości mamy ubezpieczenie, ale oszczędność czasu i stresu na uniknięciu wszelkich formalności związanych z uzyskiwaniem odszkodowania i remontowaniem zalanego mieszkania jest nie do przecenienia. Jest to inwestycja w spokój. Dlatego zamontowanie automatycznego zaworu, który zakręci wodę po naszym wyjściu, może być bardzo korzystne dla naszego portfela i samopoczucia.

Tak samo zdalne zamknięcie wody w domu już po wyjeździe może nam dać poczucie spokoju i pozwolić się zrelaksować, zamiast intensywnie myśleć czy nie przemarzą rury w przypadku niespodziewanego ataku zimy w naszej okolicy, kiedy my w tym czasie wygrzewamy się na słońcu południowej plaży.

Niech dom sam kontroluje czujniki gazu i zabezpiecza przed awarią

Ulatniający się gaz jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, szczególnie w starszym budownictwie. Co roku słyszymy o wypadkach w których gaz zniszczył jakiś budynek. Nie myślimy o finansowych skutkach takiego zdarzenia – bo przecież ludzie tracą cały dobytek, pamiątki rodzinne, ubrania, rzeczy osobiste, których straty odszkodowanie nie pokryje w całości. Dlatego zawór gazu połączony z czujnikiem, który pozwoli na zamknięcie gazu w przypadku wykrycia wycieku gazu może przynieść bardzo duże korzyści.

Monitoruj zużycie prądu, wyłączaj i włączaj urządzenia automatycznie lub zdalnie

Oprócz wymiernych korzyści związanych z monitorowaniem zużycia energii, można wyobrazić sobie jeszcze jedną oszczędność związaną z wykorzystaniem systemu. W przypadku awarii urządzenia i znacznego poboru prądu może ono zostać wyłączone zdalnie albo automatycznie, oszczędzając energię i zabezpieczając przed pożarem. Jeśli czujnik temperatury wykryje jej gwałtowny wzrost, może odciąć urządzenia elektryczne, eliminując prawdopodobną przyczynę awarii.


Oszczędzaj swój czas kiedy dom zajmuje się kontrolą kosztów

Trudno policzalna, i niemożliwa do znalezienia pozycja w budżecie domowym to oszczędność naszego cennego czasu, którego ostatnio mamy tak mało dla siebie i najbliższych. A przecież wszystkie te nowinki technologiczne i udogodnienia, gdy dobrze zaprojektowane, pozwolą nam na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, który zwykle przeznaczamy na zupełnie niepotrzebne czynności jak na przykład gonienie po domu przed wyjazdem aby sprawdzić zamknięte okna, wyłączone światła czy urządzenia domowe, zakręcone kaloryfery czy zawory wody i gazu. A system automatyki domowej może się zająć tym wszystkim za nas, oddając nam czas na kino, książkę czy basen. Tak samo może usprawnić proces codziennego zamykania biura, szczególnie jeśli mamy nowoczesne biuro, z dużymi przestrzeniami, wieloma pomieszczeniami, urządzeniami elektrycznymi.

Pozbądź się niepotrzebnego stresu

Kolejną pozycją, która w budżecie domowym nie występuje, ale może nas bardzo wiele kosztować na dłuższą metę, jest stres, związany z myśleniem o tym czy wszystko jest dobrze zabezpieczone, czy drzwi i okna są zamknięte, czy ktoś niepowołany nie wtargnął do domu czy biura. Wyposażenie pomieszczeń w czujki ruchu, kamery i podłączenie ich do systemu pozwoli na zmniejszenie tego stresu, bo system wywoła alarm kiedy zdarzy się coś nietypowego, a my będziemy mogli podejrzeć pomieszczenia. Albo system sam może zawiadomić i wezwać ochronę, która zrobi wizję lokalną za nas.

Bądź eko i zrób coś dla naszej planety

Ekologia jest ostatnio modnym tematem, ale coraz ważniejszym dla nas i planety, kiedy ludzi robi się coraz więcej, wykorzystujemy coraz więcej urządzeń, nasze domy są coraz bardziej nowoczesne i oddalamy się od natury zamieszkując w miastach. Kiedyś ludzie wykorzystywali naturalne źródła energii, palenie w piecu nie szkodziło naturze. Kiedy w domach pojawiły się żarówki, często były to pojedyncze źródła światła o małej mocy. Ludzie nie zużywali dużej ilości wody. Mieszkali w niewielkich, słabo ogrzewanych pomieszczeniach. A teraz korzystamy z coraz większej mocy, staramy się utrzymać czystość, świeżość i komfortowe warunki cieplne. Jest to piękne, bo żyje się nam coraz bardziej komfortowo i wygodnie. Ale za nowoczesnymi rozwiązaniami naturalnie powinny podążać nowoczesne sposoby oszczędzania. Bo przecież nie chcemy wydawać za dużo kiedy nie jest to konieczne. A przy okazji przyczyniamy się do oszczędzania zasobów naturalnych naszej planety, które muszą wystarczyć dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków.

Dlatego inwestycja w nowoczesne rozwiązania to nie tylko oszczędność i poprawa naszego obecnego życia, ale także dbanie o przyszłość naszych dzieci i planety i inwestycja bardzo długoterminowa.

Często wydaje nam się że nasze działania proekologiczne są nieznaczące w obliczu kilku miliardów ludzi mieszkających na Ziemi. Ale tak naprawdę każdy ruch się liczy i każdy przyczynia się do zmiany świata na lepsze i oszczędności długoterminowych.

Skorzystaj finansowo na uldze termomodernizacyjnej i otrzymaj zwrot kosztów inwestycji

W roku 2019 została wprowadzona nowa ulga termomodernizacyjna na zmniejszenie zużycia energii przez gospodarstwa domowe. Warto skorzystać z tej możliwości, aby dodatkowo zaoszczędzić i przyczynić się do zmniejszenia globalnego zużycia energii. Nowoczesne rozwiązania bardzo mogą pomóc w tym zakresie.

Z ustawy o podatku dochodowym:

  • „Art. 26h. 1. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 10, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

I z ustawy o wspieraniu termomodernizacji:

  • 2) przedsięwzięcia termomodernizacyjne – przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:
  • a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
  • b) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
  • c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
  • d) całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji;
  • 3) przedsięwzięcia remontowe – przedsięwzięcia związane z termomodernizacją, których przedmiotem jest:
  • a) remont budynków wielorodzinnych,
  • b) wymiana w budynkach wielorodzinnych okien lub remont balkonów, nawet jeśli służą one do wyłącznego użytku właścicieli lokali,
  • c) przebudowa budynków wielorodzinnych, w wyniku której następuje ich ulepszenie,
  • d) wyposażenie budynków wielorodzinnych w instalacje i urządzenia wymagane dla oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi;

USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Dla gospodarstw domowych o niższych dochodach oferowana od tego roku jest też pomoc finansowa, zależna od dochodu, która może zredukować koszt inwestycji. Jest to program “Czyste powietrze“. Możemy doradzić i pomóc w uzyskaniu dofinansowania.

A co jeśli się coś nie sprawdza? Odzyskaj koszty

Dobrze jest móc zaoszczędzić, początkowo inwestując w nowe rozwiązania. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy inwestycja w jakimś zakresie nie jest trafiona, albo przestaje być potrzebna. Często orientujemy się w tym z opóźnieniem. I co wtedy? Czy z oszczędności robi się niepotrzebny koszt? Nie, jeśli rozwiązanie jest dobrze zaprojektowane i zbudowane z dobrej jakości markowych elementów. Bo w takim przypadku łatwo można sprzedać zbędne podzespoły, które na pewno przydadzą się komuś innemu. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby kupować sprzęt wysokiej jakości i ładnie wyglądający. Bo można ponownie zaoszczędzić nawet na nie do końca trafionej decyzji. A zwrot środków można wykorzystać na kolejne optymalizacje albo na przyjemności.

    Wypełnij formularz, a z przyjemnością się z tobą skontaktujemy, odpowiemy na pytania i przygotujemy spersonalizowaną ofertę.

    Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.