Niebieskie kwiatki I Nokia - ekologia i przyroda

Zużywamy coraz więcej energii, coraz więcej produkujemy i mamy coraz większe potrzeby. Cierpi na tym ekologia. Kiedyś w domach wystarczała nam niewielka ilość prądu do zasilenia wszystkich urządzeń. Nie wiedzieliśmy za wiele o ogrzewaniu, a też energia była tania. Teraz zaczynamy zwracać coraz większą uwagę na to aby nasze domy i mieszkania, nasze samochody i otoczenie było ekologiczne i coraz bliżej natury. Dlatego zaczynamy inwestować w nowe rozwiązania, które zapewnią nam oszczędności i zmniejszenie zużycia energii. Pomożemy też w ten sposób ekologii.

Inteligentny dom to nie tylko wygoda, komfort, ułatwienie życia, ale także bardziej ekologiczne życie. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań w domu, mieszkaniu i firmie możemy przyczynić się do mniejszego zużycia energii, albo lepszego jej wykorzystania. Możemy pomóc w dobrym wykorzystaniu istniejących urządzeń i zmniejszeniu zaśmiecania planety przez produkty naszej cywilizacji.

Wszystkie sposoby ekologicznego zarządzania naszym otoczeniem można zastosować zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniach czy firmach. Wielorodzinny budynek z instalacją fotowoltaiczną, panelami grzejącymi wodę, czy systemem odzyskiwania wody deszczowej będzie służył jego wszystkim mieszkańcom. Obniży czynsz albo koszty działania firmy. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe już instalują panele fotowoltaiczne, aby produkować energię dla mieszkańców. Tak zrobiono na przykład we Wrocławiu.

Co zatem możemy zrobić, żeby oszczędzać, żyć komfortowo, ale jednocześnie żyć ekologicznie i pomagać planecie?

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Wielokrotnie słyszymy, że każde, nawet najmniejsze działanie, może pomóc w tym aby zmienić świat. Dlatego każdym działaniem możemy przyczynić się do tego aby Ziemia była coraz przyjemniejszym miejscem dla nas i naszych dzieci. Możemy to zrobić przez:

  • instalowanie nowoczesnego oświetlenia LED, które zużywa nie więcej niż 20% energii pożeranej przez stare żarówki,
  • montowanie czujników ruchu, które będą załączały oświetlenie tylko kiedy jest potrzebne,
  • montowanie czujników światła, które dostosują jasność do warunków oświetleniowych,
  • wyłączanie niepotrzebnych urządzeń,
  • mierzenie energii zużywanej przez urządzenia i analizę tego co można zmienić aby ograniczyć zużycie,
  • monitorowanie i eliminowanie pożeraczy energii,
  • instalowanie paneli fotowoltaicznych, które produkują “czystą” energię, wprost ze słońca,
  • korzystanie z inteligentnego ogrzewania, które maksymalnie wykorzysta energię słońca, ogrzewając wodę naturalnie zamiast ogrzewania gazem czy elektrycznością z sieci

I pewno jeszcze wiele innych drobnych i większych rzeczy które można wykorzystać w domu i mieszkaniu. Więcej o tym można przeczytać w artykule o oszczędnościach.

Nawet nowoczesny telewizor czy sprzęt audio potrafi w czasie czuwania konsumować nawet kilkadziesiąt watów. Lodówka jest jednym z większych energetycznych głodomorów. Niewłaściwie dobrana temperatura wnętrza może nas więcej kosztować niż częste otwieranie drzwi. Więc warto zwracać uwagę na wyłączanie odbiorników czy zmianę ich ustawień.

Wiele z tych rzeczy można zautomatyzować, abyśmy nie musieli pamiętać o wyłączaniu światła. Abyśmy mogli regulować pobór energii urządzeń zależnie od potrzeb. Nie musimy się martwić o to że zapomnimy zgasić światło czy wyłączyć niepotrzebne urządzenia. Albo nie będzie nam się chciało jakiegoś urządzenia wyłączyć kiedy go nie używamy. Można zastosować scenariusze, które będą za nas pamiętały o tych czynnościach, albo które będą optymalizowały zużycie energii. Można je ustawić w centrali domu inteligentnego, a one będą dbały żeby wszystko działało.

Sposoby oszczędzania na ogrzewaniu

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań możemy kontrolować ogrzewanie, stosując system, który dynamicznie dostosuje poziom ogrzewania do bieżących potrzeb i wyłączy albo ograniczy ogrzewanie kiedy nie jest ono potrzebne. Umieszczone w odpowiednich miejscach czujniki, czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne, będą przesyłały informacje o temperaturze, naświetleniu, wilgotności do urządzeń sterujących, które podejmą za nas decyzję o tym czy należy grzać, czy też chłodzić pomieszczenia.

Poprzez zastosowanie żaluzji, rolet i firanek regulujemy nagrzewanie pomieszczeń. Zamykamy i otwieramy okna. System może to robić za nas, monitorując poziom ciepła i światła, i odpowiednio dobierając ustawienia, a nawet otwierając czy zamykając okna dachowe aby najlepiej wykorzystać ciepło na zewnątrz. A jednocześnie dbając o to żeby okna były zamknięte w czasie silnego wiatru czy deszczu. Żaluzje i rolety mogą się otwierać aby przyjąć ciepło płynące ze słońca, albo zamknąć przed nocą, aby uchronić przed stratą ciepła. Nawet kiedy nas nie ma w domu, mieszkanie będzie ciepłe, ale nie przegrzane i nie wychłodzone za bardzo.

Czujniki zamontowane w oknach mogą wyłączać ogrzewanie kiedy okno zostanie otwarte. Inteligentna głowica termostatyczna Fibaro potrafi rozpoznać zmianę temperatury. Zmniejszy ogrzewanie kiedy w pomieszczeniu nagle zrobi się chłodniej, bo otworzymy okno i zaczniemy wietrzyć.

Wszystkie te sposoby pomagają w zmniejszeniu zapotrzebowania na ogrzewanie i oszczędzają energię w naszym domu. A to przyczynia się dla poprawy bilansu cieplnego całej planety.

Sposoby oszczędzania wody

Woda jest niezbędna do życia. Ale czasem już słyszymy że zaczyna jej brakować. W Polsce wody jest mało, o czym naukowcy zaczynają alarmować. Pisze o tym m.in. Newsweek i portal Świat OZE. Dlatego oszczędzanie wody stanie się priorytetem w ciągu niewielu lat. Już dziś warto ograniczać i zapobiegać wyciekom i stratom wody przez instalowanie czujników zalania, marnowaniu jej na niepotrzebne podlewanie ogródków kiedy pada poprzez zintegrowanie systemu nawadniania z czujnikami deszczu, temperatury i prognozą pogody. Na rynku zaczynają się też pojawiać już systemy i baterie kąpielowe i prysznicowe, które mogą monitorować zużycie wody, ustawiać jej temperaturę i dostosowywać do potrzeb użytkowników. Systemy te będzie niedługo można zintegrować z systemem domu inteligentnego.

Już teraz możemy zastosować inteligentne, sterowane zdalnie zawory wody. Pozwolą one na wyłączenie wody nawet kiedy jesteśmy daleko. Wyłączą podlewanie ogródka kiedy pada deszcz. Albo zamkną wodę, gdy wykryją wyciek.

Woda użytkowa podgrzewana przez panele słoneczne, czy przez prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne pozwoli na wstępne podgrzanie wody słońcem, oszczędzając prąd, węgiel czy gaz w domu, kotłowni albo ciepłowni.

Rekuperacja, wentylacja, klimatyzacja – nasi przyjaciele albo przeciwnicy w walce o dobry klimat i ekologię

Życie eko to też nasze zdrowie i dobre samopoczucie, komfort i czyste powietrze. Odpowiednio zaprojektowane i zintegrowane systemy wentylacji, rekuperacji i klimatyzacji pozwolą na stworzenie dobrej atmosfery w domu czy mieszkaniu, dobranie wilgotności i monitorowanie poziomu dwutlenku węgla, włączanie klimatyzacji tylko wtedy kiedy jest potrzebna. A poprzez połączenie z żaluzjami, zasłonami i ogrzewaniem, pozwolą na najbardziej optymalne zarządzanie energią. Nawet zwykły wiatrak sufitowy może być podłączony do systemu tak, aby włączał się kiedy zrobi się zbyt ciepło i wytworzył przyjemny ruch powietrza w pokoju. Oczyszczacz powietrza będzie się włączał tylko wtedy, kiedy w mieszkaniu są ludzie. Nie będzie niepotrzebnie marnował energii i zapychał filtrów HEPA. Zaoszczędzimy w ten sposób na ich wymianie, a jednocześnie zmniejszymy ilość odpadów.

Czujniki w oknach pozwolą na wyłączenie rekuperacji i klimatyzacji w czasie kiedy okna w pomieszczeniu są otwarte, aby zmniejszyć zużycie energii.

Źle zaprojektowane systemy zużywają niepotrzebnie energię, co nie tylko naraża nas na dodatkowe koszty, ale powoduje że elektrownie muszą pracować z większą mocą, zanieczyszczając środowisko.

Odpady, śmieci, elektrośmieci

Produkujemy teraz coraz więcej śmieci. Wyrzucamy zużyte filtry, zepsute urządzenia elektryczne i elektroniczne, korzystamy z prądu i wody do oczyszczania. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, że w inteligentnym domu czy mieszkaniu ograniczamy ilość śmieci i zużycie energii. Poprzez odpowiednie dobranie komponentów wysokiej jakości, zużywających niewiele prądu, które do tego będą ze sobą współpracować przez długi czas pozwoli nam wykorzystać je nawet kiedy wprowadzimy nowe rozwiązania i rozbudujemy nasz inteligentny dom. Nie musimy wtedy pozbywać się modułów które można wykorzystać w nowym rozwiązaniu. Możemy też łatwo dodawać kolejne komponenty. A inwestycja w wysoką jakość pozwoli na cieszenie się urządzeniami przez długie lata bez konieczności ich wymiany.

Rośliny, zieleń, czyste powietrze

Ważnym dla ludzi elementem jest zieleń. Nie tylko dlatego że cieszy nasze oczy, ale uspokaja też umysł, oczyszcza powietrze i tworzy harmonijną atmosferę. Dlatego zieleń i rośliny są ważnym elementem naszego otoczenia. Często nie kupujemy kwiatów czy zaniedbujemy ogródki, bo trzeba je podlewać, dbać i pielęgnować. A trudno to robić gdy często wyjeżdżamy. Można zbudować system automatycznego podlewania kwiatów, który będzie monitorował warunki takie jak ilość światła, temperaturę i wilgotność i będzie odpowiednio dawkował ilość wody. I to zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. A rośliny nagrodzą nam to bujną zielenią zarówno w lecie jak i w zimie.

Automatyzacja największym przyjacielem ekologii

Fibaro Wall Plug na kamieniu z pudełkiem
Fibaro Wall Plug na kamieniu

Często rezygnujemy z działań proekologicznych po prostu dlatego, że nie chce nam się pamiętać o wielu żmudnych czynnościach, które musielibyśmy wykonywać każdego dnia naszego coraz bardziej zajętego życia. Ale teraz z pomocą przychodzą znowu nowe technologie, które bez marudzenia i znudzenia będą to robiły za nas. System domu inteligentnego można zaprogramować tak, aby wykonywał automatyczne czynności zależnie od wielu warunków. Sprawdzi obecność domowników, zamknie i otworzy okna czy żaluzje, ustawi temperaturę, zgasi niepotrzebne światła i zakręci wodę. Możliwości automatyzacji jest naprawdę wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić. Najważniejsze jest aby system umożliwiał podłączanie nowych elementów i sterowanie nimi bez trudności.

Sieć połączeń i promieniowanie elektromagnetyczne – czy to szkodliwe?

Rozwój systemów instalowanych w naszych domach wiąże się zarówno ze zwiększeniem ilości kabli jak i rozwojem systemów bezprzewodowych. Mamy w domach niejednokrotnie nawet kilka sieci Wi-Fi na różnych częstotliwościach. Do tego urządzenia podłączone przez Bluetooth, sterowniki radiowe różnych urządzeń, radio, telewizję i samochody zdalnie sterowane. Wszystko to wiąże się ze wzrostem promieniowania elektromagnetycznego wokół nas, bo wszystkie te urządzenia generują takie promieniowanie.

Natomiast promieniowanie elektromagnetyczne, generowane przez domowe urządzenia jest częścią promieniowania elektromagnetycznego, które odbieramy też jako światło lub ciepło. Nie jest to szkodliwe promieniowanie jonizujące, jak w lampach rentgenowskich czy pochodzące z izotopów promieniotwórczych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę sieci Wi-Fi, to bardzo trudno uchronić się przed promieniowaniem nawet jeśli wyłączymy naszą sieć i ograniczymy korzystanie z telefonów. Włączenie dowolnego skanera sieci w bloku pokazuje że tych sieci w naszym otoczeniu jest zwykle przynajmniej kilka, jeśli nie kilkadziesiąt. Aby odciąć się od tego promieniowania, należałoby się przeprowadzić daleko od wszelkich domostw, albo zbudować w mieszkaniu klatkę Faradaya, która skutecznie odcina promieniowanie. Tylko pytanie czy warto? Czy to rzeczywiście ma sens?

Czy promieniowanie elektromagnetyczne rzeczywiście szkodzi?

Wielokrotnie pada argument, że promieniowanie elektromagnetyczne nam szkodzi, że jesteśmy otoczeni coraz większą ilością fal. Promieniują komórki, mikrofalówki czy ostatnio także urządzenia domu inteligentnego. Ale te fale są wśród nas od zawsze. Słońce bombarduje nas wielką ilością fal elektromagnetycznych w szerokim spektrum, od podczerwieni po mikrofale. Ziemia jest potężnym magnesem, otoczonym falami magnetycznymi. Natomiast od szkodliwego promieniowania kosmicznego chroni nas atmosfera wraz z warstwą ozonową, o którą musimy dbać, stosując ekologiczne rozwiązania. Na przykład zmniejszając zużycie energii, nie grzejąc niepotrzebnie, wykorzystując najnowsze technologie, zmniejszające zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska.

Emerytowany profesor bioinżynierii Kenneth R. Foster opublikował niedawno na portalu Education Next bardzo ciekawy artykuł (w języku angielskim) na temat Wi-Fi w szkołach, tłumacząc też nieporozumienia dotyczące promieniowania i cytując wiele badań dotyczących promieniowania urządzeń domowych i sieci. Wynika z niego że nawet w szkołach poziom promieniowania generowany przez te sieci jest o wiele niższy niż promieniowanie generowane choćby przez jeden telefon komórkowy w czasie rozmowy. A jest tylko ułamkiem promieniowania uznanego za bezpieczne przez światowe organizacje certyfikujące telefony.

Badania nad potencjalną szkodliwością promieniowania elektromagnetycznego prowadzone są już pół wieku. Na razie WHO stwierdziła że nie widzi jasnego związku między zachorowaniami a promieniowaniem.

Radio i telewizja działa od dziesiątek lat, tak samo sieci komórkowe już od kilkudziesięciu lat są w naszym życiu. Naukowcy od wielu lat prowadzą badania na temat potencjalnej szkodliwości tych fal. I do tej pory nie stwierdzono ich szkodliwego wpływu na ludzki organizm. A przecież żyjemy coraz dłużej. Według danych GUS obecnie średnia życia mężczyzny w Polsce to 74 lata. W latach 50 XX wieku było to zaledwie 56 lat. A ludzie nie znali wtedy komórek, wifi, elektryczność była rzadkością. Oczywiście poprawiła się jakość życia, sposoby leczenia, ale też pogorszyło się znacznie jedzenie i powietrze. Zatem czy aby na pewno promieniowanie nam szkodzi?

A zatem jakie zagrożenia są dla nas niebezpieczne?

Prawdopodobnie dużo gorzej działa na nasze organizmy korzystanie z komórek i komputerów jako urządzeń. Siedzimy w zamkniętych, kiepsko wentylowanych pomieszczeniach, w nienaturalnej pozycji przez długie godziny, nie ruszając się zbytnio. Obserwujemy życie innych na małych ekranach zamiast chłonąć świat dookoła i ćwiczyć. Może to powodować ograniczenie funkcji mózgowych i spadek sprawności fizycznej. Powoduje większy stres związany z porównywaniem się z innymi i zagrożenia związane z cyberprzestępczością, niż z promieniowaniem z urządzeń. Osobiście myślę że to jest większym zagrożeniem niż promieniowanie sieci i urządzeń.

Nowoczesne rozwiązania pomagają ekologii

Spalanie śmieci, dogrzewanie ogniem z pieców czy kominków, przetwarzanie plastików, są to wszystko działania bardzo szkodliwe dla środowiska. Dlatego właśnie wprowadzanie proekologicznych rozwiązań do naszych domów i mieszkań, do firm i biur, do samochodów i innych środków transportu pomaga walczyć o dobro planety i naszych dzieci.

Podoba ci się mój artykuł? Oceń go