Kiedy przychodzi nam na myśl wdrożenie rozwiązań inteligentnego domu, zaczynają się pojawiać wątpliwości. Bo jest to spory wydatek i inwestycja. No i trzeba często przekonać partnera życiowego do tego żeby uszczuplić budżet domowy o jakieś “gadżety”. Po to żeby wprowadzić oszczędności na przyszłość i wygodę.
Wtedy warto się zastanowić, co nam da inwestycja w moduły, sterowniki, wyłączniki, kable i centralkę. Czy wydanie kilkunastu, a czasem i kilkudziesięciu tysięcy złotych przełoży się w jakikolwiek sposób na oszczędności? Czy będzie tylko pokazowym gadżetem, żeby kolegom na meczu zaimponować lampą zmieniającą kolory ze smartfona?
Dobrze zaprojektowana i dobrana do stylu życia domowników instalacja, oprócz widocznych na pierwszy rzut oka automatyzacji, czyli oszczędności czasu, daje sporo korzyści. A te mogą przełożyć się na pieniądze pozostające w portfelu w dłuższym horyzoncie czasowym. Ale jest to podobnie jak z instalacją solarną. Jednorazowo wydajemy spore pieniądze, ale potem w ciągu kolejnych miesięcy przez wiele lat zostają nam w kieszeni pieniądze.
Ogrzewanie
Po zainstalowaniu sterowania ogrzewaniem system automatycznie dobiera temperaturę grzejników do ustalonych preferencji i stylu życia domowników. Może pracować zgodnie z ustawionym wcześniej harmonogramem, albo można też wymusić tymczasową zmianę ustawień. System sam będzie pamiętał o tym żeby wrócić do poprzednich ustawień po wybranym przez nas czasie, aby nie grzać niepotrzebnie. Tak samo system zadba aby pomieszczenia nie przemarzły, dzięki czemu mamy pewność że kwiaty i rury nie przemarzną. A oszczędności na ogrzewaniu szacowane są na nawet 30%.
Prąd
System zbiera też zużycie energii we wszystkich podłączonych urządzeniach. Więc po podłączeniu pralki, lodówki, często zapalanych świateł i wielu innych urządzeń możesz monitorować zużycie energii na bieżąco. Możesz sprawdzić co jest największym pożeraczem energii, zobaczyć które pomieszczenia najwiecej konsumują i optymalizować zużycie.
System czujników może pamietać o wyłączaniu światła, kiedy nikogo nie ma w pomieszczeniu, a zapalać je tylko wtedy kiedy jest potrzebne. Co też przekłada się na wymierne oszczędności w rachunkach za prąd. Trudno podać statystyki, bo jest bo bardzo indywidualne. Rodzice wiedzą jak trudno nauczyć dzieci aby wyłączać za sobą światło w łazience, albo w pokoju w którym nikogo nie ma.
Zamontowanie centralnego wyłącznika pozwala na centralne wyłączenie wszystkich świateł w domu czy w biurze, bez potrzeby biegania po pomieszczeniach aby zgasić zapomnianą lampkę. Jeśli okablowanie w domu nie było wcześniej przygotowane pod system przewodowy z centralnym wyłączaniem, to świetnie sprawdzi się tu system bezprzewodowy, który może jeden z wyłączników światła przy drzwiach wykorzystać jako wyłącznik centralny.
Ochrona przed zalaniem
Aby zapobiec kosztom związanym z usuwaniem zalania warto zainstalować czujniki zalania w krytycznych punktach, takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica. Czujniki wywołają alarm i mogą wysłać spersonalizowane powiadomienie opisujące awarię. Ale też mogą wysłać sygnał do elektrozaworu aby ten zakręcił wodę. Co prawda zwykle mamy ubezpieczenie, ale kosztu straconego czasu i nerwów związanych z remontem ubezpieczalnia nam nie zwróci.
Podlewanie ogrodu
Wszyscy, którzy mają domy z ogrodem wiedzą, że jedną z bardziej żmudnych czynności jest podlewanie ogrodu i dbanie o to żeby rośliny nie marniały, tylko rozwijały się dobrze. Ale zajmuje to sporo czasu, wykorzystanie wody też nie jest optymalne przy ręcznym podlewaniu. Dlatego warto uruchomić system nawadniania, który będzie sterowany centralnie. Zraszacze mogą włączyć się tylko wtedy kiedy jest mocne słońce, a ziemia sucha. Nie uruchomią się niepotrzebnie w czasie deszczu. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje jest to szczególnie przydatne. Zatem dobrze zbudowany system pozwoli na oszczędność wody i czasu.
Przy odrobinie wysiłku można też zbudować system podlewania kwiatów domowych, który będzie mierzył wilgotność w doniczkach, dozował wodę zgodnie z zapotrzebowaniem roślin.
Ochrona przed włamaniem
System alarmowy jest sporym wydatkiem i wymaga położenia odpowiedniego okablowania. Jest to wykonalne, ale trzeba wszystko dobrze zaplanować na etapie projektowania stanu surowego. Natomiast nawet w istniejącym domu i mieszkaniu można zainstalować bezprzewodowe czujki ruchu i otwarcia drzwi, które wywołają alarm gdy system jest uzbrojony. Mogą też wysłać powiadomienia i obrazy z kamer na maila, aby pokazać czy do domu wdarł się intruz, czy to tylko zapomniany odkurzacz zaczął pracować i obudził niepotrzebnie zbyt czułą czujkę. Nie jest to co prawda profesjonalny system alarmowy, ale w większości przypadków sprawdzi się bardzo skutecznie.
Podsumowanie
To tylko niektóre przykłady oszczędności. Jak zawsze życie pisze nowe scenariusze i pojawiają się nowe opcje. Montując system modułowy można ciągle poszukiwać nowych opcji oszczędzenia, dokładając nowe elementy, które już od chwili konfiguracji w systemie zaczynają pracować na swój zwrot z inwestycji.
Nie można też zapomnieć o bardzo ważnym, choć niemierzalnym beneficie, czyli oszczędności czasu i komforcie. Choćby kiedy nie trzeba wychodzić z auta na mróz, aby zamknąć czy otworzyć bramę i garaż. Bo system rozpoznaje że zbliżamy się do domu, sam otwiera bramę, przygotowuje nam wjazd do garażu, a potem wszystko zamyka. A my wysiadamy z ciepłego samochodu w ciepłym garażu. Bo wcześniej zdalnie podnieśliśmy temperaturę w domu, przestawioną na tryb wakacyjny przy wyjeździe.
Zafascynowany w dzieciństwie przez tatę nowoczesnymi technologiami nigdy nie śledziłem biernie zmian, tylko staram się zawsze być na bieżąco a nawet przewidywać wchodzące na rynek nowości. Elektronik, informatyk, architekt IT, designer, innowator…
Wielbiciel sportu, podróży, artysta, motocyklista, rowerzysta, snowboardzista, biegacz… Uważam że nowoczesne technologie mają nam pomagać w lepszym życiu na lepszym świecie.
Najnowsze komentarze