Gerda zamek zamykanie
Zamek GerdaLock

Słyszymy czasem o inteligentnych zamkach do drzwi. Sterowanych smartfonem, otwieranych zdalnie. Ale zaraz pojawiają się w naszych głowach wątpliwości. Czy to aby bezpieczne? Czy nie jest zawodne? Co się stanie jeśli się zablokuje albo wysiądą baterie? Czy ktoś mi nie przechwyci sygnału i nie włamie się do mieszkania? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te wątpliwości.

Oczywiście jak zawsze przy wszystkich nowościach zaczynamy mieć wątpliwości co do jakości i skuteczności nowych rozwiązań. Coś co jest znane, jest dla nas zrozumiałe i łatwe w obsłudze. Natomiast nowości powodują niepokój. W czym inteligentny zamek jest lepszy od zwykłego klucza? Co się stanie jeśli zapomnę klucza, albo rozładują się baterie? Czy ktoś niepowołany może wejść do domu?

Czym inteligentny zamek różni się od standardowego zamka?

Inteligentne zamki, które posiadamy w naszej ofercie, to w rzeczywistości nakładka na zwykły zamek. Urządzenie elektryczne, które przekręca klucz w zamku, montujemy od wewnątrz. Otwieramy za pomocą sygnału – czy to z aplikacji w telefonie komórkowym, czy to ze specjalnej centralki, sterującej zamkiem. Z zewnątrz taki zamek wygląda tak samo jak zwykły zamek. Możesz go otwierać zwykłym kluczem i nie przyciąga uwagi. Poziom bezpieczeństwa zależy głównie od tego jak bezpieczne są drzwi, w których został zamontowany i od poziomu bezpieczeństwa zastosowanej wkładki.

Szególnie polecamy polski zamek Teede by Gerda który posiada patentową wkładkę Gerda SLR, z możliwością samodzielnego dobrania rozmiaru, już na etapie montażu. Jest to znaczne ułatwienie, a wkładka jest certyfikowana przez renomowaną polską firmę.

Zatem jeśli zastosujemy wysokiej klasy drzwi i bezpieczną wkładkę, to nasz dom jest przynajmniej równie bezpieczny kiedy mamy inteligentny zamek jak w przypadku zwykłego zamka.

Komunikacja między zamkiem i aplikacją jest szyfrowana najwyższej klasy algorytmem szyfrującym, co nie pozwala przechwycić klucza.

Zamki są sprawdzane i certyfikowane regularnie przez organizacje certyfikujące.

Najnowsze testy zamka Nuki

Natomiast zamek inteligentny posiada kilka przewag nad zwykłym zamkiem.

  1. Nie musimy dawać klucza osobom roztargnionym i niezbyt zaufanym
  2. Możemy ustalić w jakich dniach i godzinach dodatkowe osoby mają dostęp do otwierania zamka
  3. Nikt postronny nie dostanie się do domu nawet jeśli ukradnie nasz czy dziecka telefon jeśli zabezpieczysz go choćby odciskiem palca, PINem, kodem, czy Face ID.
  4. Możemy odebrać dostęp do zamka nawet jeśli wcześniej go udzieliliśmy, na przykład gościom, czy przy zmianie osoby sprzątającej
  5. Nie musimy nosić przy sobie pęku kluczy kiedy wychodzimy do pobliskiego sklepiku czy pobiegać
  6. Właściciel zamka może otrzymywać powiadomienia kiedy ktoś otworzy drzwi
  7. Drzwi nadal możesz zamykać i otwieranć za pomocą zwykłego klucza
  8. Można ustawić automatyczne otwieranie zamka kiedy znajdziemy się przy drzwiach

Możesz ograniczać dostęp w miarę potrzeby na określony czas

Dostęp do zamka inteligentnego możemy ustalić dowolnie, wybierając godziny w ciągu dnia i okres czasowy, w jakim klucz w aplikacji będzie miał ważność. Poza tymi godzinami i dniami właściciel klucza nie będzie mógł tworzyć drzwi.

Może to być bardzo przydatne choćby wtedy gdy chcemy udostępnić mieszkanie osobie sprzątającej, która ma dostęp tylko w godzinach południowych, a nie wprowadzi nikogo niepowołanego w nocy.

Podobnie możemy udostępnić klucz do wynajmowanego mieszkania tylko na czas wynajmu, a w czasie kiedy najemca nie płaci za wynajem, blokujesz lub ograniczasz dostęp. Nie musimy się martwić tym, że ktoś dorobi sobie klucz do wynajmowanego mieszkania, bo jest to po prostu niemożliwe.

Możemy też łatwo wysłać klucz rodzinie czy sąsiadom, choćby w przypadku awarii, zalania, czy kiedy rodzina niespodzianie przyjedzie gdy akurat jesteśmy w kinie.

Dziecko, czy osoba starsza, która łatwo gubi klucze albo jest narażona na rozbój, nie musi nosić przy sobie klucza. Wystarczy że ma telefon, który w dzisiejszych czasach mamy przy sobie zawsze. Zablokowany telefon nie pozwoli osobie obcej otworzyć drzwi równie łatwo, jak zdarza się to w przypadku zdobycia klucza.

Właściciel zamka może otrzymywać powiadomienia o otwarciu drzwi. Dostaje też informację, kto je otworzył. Dzięki temu można się zorientować kiedy dzieci wróciły ze szkoły, czy w jakich godzinach pojawił się serwis sprzątający.

Sposoby otwierania zamka inteligentnego

Zamek zintegrowany z systemem domu inteligentnego możesz też otworzyć zdalnie. Kiedy na przykład nie chcemy udostępniać klucza, albo ktoś zapomniał telefonu, możemy mu drzwi otworzyć zdalnie. Możesz też tak skonfigurować system, że będzie on sprawdzał czy drzwi są zamknięte przed snem i ewentualnie zamknie je za nas, abyśmy nie musieli schodzić z sypialni do wejścia.

Zamek Gerda i Nuki możesz też otworzyć za pomocą aplikacji w zegarku Apple Watch.

Gerda posiada wersję zamka HomeKit dedykowaną dla użytkowników urządzeń Apple, która działa wyłącznie z produktami Apple. Wtedy ustawienia zamka należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją.

Zamek inteligentny nadal możemy otwierać standardowym kluczem, a ze środka otwieramy go i zamykamy za pomocą standardowej zapadki, przekręcanej ręcznie. Dzięki temu nie musimy się martwić kiedy w zamku wysiądą baterie. Dodatkowo aplikacja sygnalizuje niski stan baterii, więc możemy je wymienić odpowiednio wcześnie. Ważne aby w tym przypadku wkładka do zamka miała tzw. bezpieczne sprzęgło. Taka wkładka jest np. w zestawie Tedee by Gerda.

Automatyczne otwieranie zamka kiedy znajdziemy się przy drzwiach może być bardzo wygodne, choćby kiedy wchodzimy do domu z rękami pełnymi zakupów. Nie musimy już szukać kluczy w kieszeniach czy torebce, bo drzwi zostaną odblokowane kiedy tylko do nich podejdziemy. Natomiast nie ma ryzyka że ktoś obcy otworzy drzwi, bo otwierają się one dopiero kiedy podejdziemy z właściwym kluczem w aplikacji.

Wady zamków inteligentnych

Trzeba też wspomnieć o wadach zamków inteligentnych. Nie ma ich wiele, ale warto wspomnieć że istnieją.

Zamek inteligentny jest napędzany przez baterie lub akumulator, które muszą być co kilka miesięcy wymieniane albo ładowane. Ale baterie czy akumulator w takim zamku wystarczają zwykle na kilka miesięcy a nawet na rok, zależnie od intensywności używania. Więc nie jest to bardziej uciążliwe niż w przypadku elektronicznych zegarów, które posiadamy w domach. Zamek Tedee posiada wbudowany akumulator, który co parę miesięcy trzeba doładować z power banku. Aplikacja powiadomi nas kiedy akumulator będzie bliski wyczerpania.

Zamek Nuki
Zamek Nuki

Zamek Nuki nie posiada obecnie polskiej wersji aplikacji, co może być niewielkim utrudnieniem dla osób które nie znają obcych języków. Ale interfejs aplikacji jest bardzo prosty, więc po poprawnym skonfigurowaniu wystarczy tylko nacisnąć odpowiednio oznaczony symbol aby zamek zamknąć czy otworzyć. Dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji nie jest konieczny do prawidłowego korzystania. Poza tym już pracujemy z producentem, aby spolszczenie zostało wydane jak najszybciej.

Natomiast zamek Tedee by Gerda posiada w pełni polską aplikację, która jest bardzo prosta w obsłudze.

Zamek inteligentny otwiera się wolniej, potrzeba chwilę zanim aplikacja się skomunikuje i potwierdzi autentyczność klucza, więc zajmuje to kilka sekund. Chyba że musimy szukać kluczy w torebce, albo mamy pełne ręce, w takim przypadku zamek inteligentny wręcz ułatwia otwarcie drzwi.

Kiepskiej jakości zamki mogą się czasem zacinać, przez co ryzykujemy że przez chwilę nie wejdziemy do domu. Dlatego warto zwracać uwagę na dobrze przetestowane modele. Z własnego doświadczenia nie polecam zamków nieznanych producentów, gdyż może być problem z ich otwarciem, albo wsparcie dla aplikacji może się nagle zakończyć.

Zamki Tedee by Gerda i Nuki są dostępne w naszej ofercie. Możesz je też kupić w naszym sklepie internetowym. Zamek Tedee by Gerda łatwo zamontujesz samodzielnie dzięki specjalnej wkładce Gerda SLR.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, będę wdzięczny za wybranie mojego sklepu i zakup produktu u nas. Nasza firma jest mała i nie może konkurować z wielkimi sieciami cenami czy ilością pieniędzy wydanych na reklamy, ale wkładamy całe serce w to abyście otrzymywali najlepsze treści i produkty osobiście wybrane i przetestowane. A jeśli nie kupisz osobiście, zarekomenduj proszę aak.pl znajomym. Dziękuję

Podoba ci się mój artykuł? Oceń go